Ztracený raněný turista v horách. Lesní požáry. Imobilní pacient na samotě. Hořící srub nebo vichřice s polomy… To jsou zásahy v extrémních podmínkách, které profesionální i dobrovolní hasiči musí rychle řešit. A často si při tom sáhnou na dno svých sil. Kam se masivní technikou nelze dostat, tam nasazují všestranné terénní pomocníky - čtyřkolky. V těžkém terénu jim vozí hadice a materiál, dopravují vodu v barelech, přiváží zdravotníky a posily, pomáhají při pátracích akcích a při rychlém transportu raněných.

Čtyřkolky, které běžně využívají kolegové v Evropě, Austrálii i Americe, objevují i naši hasiči. Jsou užívány jako doprava posádky i materiálu na místa v terénu, kam by se kvůli velikosti nebo hmotnosti hasičská auta nedostala. Čtyřkolky mají díky menším rozměrům a stabilitě lepší průchodnost než terénní automobil, a oproti terénním motocyklům jsou méně náročné na dovednosti jezdce a umožňují přepravu většího nákladu. 

Hlášení z terénu ze všech krajů mluví jasně:
silní hasiči a spolehlivé a výkonné čtyřkolky garantují účinný a rychlý zásah i v těžko dostupných místech.

 

Hasičský speciál CFMOTO GLADIATOR X8 zasahuje v Krušných horách

Dobrovolní hasiči Jáchymov s velitelem Emilem Plačkem mají za sebou letos už 140 výjezdů. Spolu s horskou službou a profesionálními hasiči zasahují hlavně v horách a v lese. „Od 9.ledna jsme měli nonstop službu, našich 16 členů výjezdovky v hasičárně i spalo. Silní vítr a těžký sníh lámal stromy a ohrožoval lidi. Čtyřkolka byla v permanenci, projela závějemi s těžkou výbavou i kluky“, říká velitel. A dodává, že speciálně upravená čtyřkolka CFMOTO GLADIATOR X8 HERON je ve službách hasičů už dva roky a nedají na ni dopustit.

Speciálka CFMOTO GLADIATOR X8 hasičů Jáchymov pomáhá do nepřístupných míst dostat účinnou pomoc včas.

Od začátku, co nám ji město pořídilo, nám skvěle slouží. Máme s ní desítky výjezdů do hor a při požárech smrkových porostů nebo průzkumu, při pálení klestí lesníky. A před pár dny jsme s ní hledali ztraceného člověka na Neklidu, naštěstí se po dvou dnech pátrání našel.“, vyjmenovává zásahy pan Plaček a s úsměvem ukazuje celou stěnu pohárů a ocenění „Kromě toho ji používáme i při značení soutěží.

 

Gladiátor na těžkou práci

Speciální hasičská čtyřkolka vznikla na bázi výkonné čtyřkolky Gladiator X8 s využitím prvků z policejních a pracovních čtyřkolek, které firma Journeyman (dovozce CFMOTO), dodala před 4 lety v počtu více jak 60 ks pro potřeby Policie ČR. Robustní, ale dobře ovladatelná čtyřkolka, je doplněná o přední a zadní hasicí nádrž a příslušenství. U požárů je využívána jako prvosledové vozidlo, které se dostává k místu zásahu jako první. „Zasahujeme v náročných podmínkách Krušných hor a už jen samotné vyhledávání ohniska požáru je velice vyčerpávající. Když hořel Klínovec, měli jsme tam s jednotkami z okolí přes 5 km hadic. A na Meluzín jsme před 3 lety ještě tahali hadice a 10l barely ručně na zádech. V terénu je to tak vyčerpávající, že každé usnadnění práce je vždy vítané.“

 DSC2789Když hoří les, jde o čas. Dřív hasiči běhali s barely na zádech, dnes zajedou Gladiatorem těžkým terénem až na místo.


Protože je čtyřkolka primárně určena do těžkého terénu, má kvalitní odpružení a offroad vybavení, jako je přední a zadní naviják, pevné nášlapy a také ultra odolné 14“ pneumatiky Abuzz s agresivním vzorem a je vybavená silnou ochranou podvozku. Má také masivní zadní rám chránící posádku proti zavalení strojem či zničení řídítek a ovladačů při převrácení. Aby byla zachována dobrá stabilita i při plných hasicích nádržích, byl rozšířen rozchod o 5 cm.

S policejním strojem má také shodně silná světla a výstražný systém – maják, sirény a mikrofon. Na sobě uveze až 200 kg dalšího vybavení (hadice, motorovou pilu atd.). Běžně utáhne přívěsy s nákladem 750 kilogramů a v Jáchymově v nutných případech vozí až 1.000 litrové ICB.


 DSC2636Speciálně vybavený model CFMOTO Gladiator X8 na boj s ohněm v těžkém terénu. Dvě nádrže pojmou 170l vody.

Uhasí i hořící auto

Posádka dvou hasičů na čtyřkolce je vybavena zásobou 170 litry hasicího prostředku, který je umístěn v odnímatelných nádržích na předním a zadním nosiči. Ty jsou specificky umístěné tak, aby rozložily váhu vody do konstrukce čtyřkolky, a i přes naplnění skoro dvěma stovkami litrů vody byl stroj dobře ovladatelný a v terénu dobře použitelný. V zadní části, kde je motorové benzinové čerpadlo, pak čtyřkolka veze i 20 metrovou smotanou požární hadici.

 DSC2629Obě nádrže jsou propojené a rychlospojkou je možné hadici připojit jak vepředu, tak i vzadu.


Výrobce nástavby, česká firma 4Racing Vehicles, vyvíjela nástavbu na čtyřkolku CFMOTO Gladiator X8 půl roku, přesně podle požadavků hasičů a zároveň tak, aby si čtyřkolka zachovala své jedinečné terénní schopnosti i při nestandardním osazením speciálního hasičského vybavení. Vznikl tak opravdu jedinečný speciál se dvěma nádržemi a čerpadlem s variantním chodem, které dokáže nejen čerpat a hasit, ale i zpětně nasát do prázdných nádrží vodu z jiného zdroje a opět je naplnit. Čtyřkolku díky tomu lze také použít jako mobilní čerpací stanici – čerpadlo z vodního zdroje umí nasát vodu a čerpat ji až do místa o 30 metrů výše.

Hasičský speciál CFMOTO Gladiator X8 HERON je schopen samostatně hasit 4 minuty. S proudnicí D je sám schopen uhasit hořící auto nebo lesní cestu. Její čerpadlo pak do 6 minut umí doplnit ze zdroje 4 kubíkovou cisternu.

Nádrže jsou vzájemně propojené, aby v průběhu hašení zůstávala v obou stejná hladina a díky tomu i stejné rozložení hmotnosti. Nádrže jsou vyrobeny z hliníku a mají podélné i příčné vlnolamy. A mají samozřejmě ventily pro hasičkou techniku, kompatibilní s velkými hasičskými auty. Díky tomu je možné jednoduše doplňovat hasivo tam i zpět.

Nová verze na trhu

img 1953Co dodat? CFMOTO Gladiator X8 HERON je první hasičský speciál z dílny 4Racing Vehicles. Po zkušenosti s provozem a funkčními nástavbami se vybavení ještě zlepšuje. Aktuálně je v nabídce již nástupce modelu X8, nový typ CFMOTO Gladiator X850 a hlavně pak na nejsilnější model CFMOTO Gladiator X1000. Ten se pyšní výkonným novým motorem kategorie 1000 ccm (963 ccm) s maximálním offroad výkonem až 85 koní /79 Nm. Použití dvou diferenciálů (100% připínatelný přední, špičkový samosvorný americký zadní diferenciál Eaton) a zcela nový systém zavěšení zadních kol umožňující vyšší zdvihy moderních plně stavitelných nitrogenových tlumičů, povyšují jízdní vlastnosti do kategorie nejlépe ovladatelných čtyřkolek pro užití v extrémním terénu.


Nejsilnější CFMOTO Gladiator X1000 se hlásí do služby.
Zdroj: https://journeyman.cz/atv-a-quad-ctyrkolky/sportovni-ctyrkolky/gladiator-x1000-elka-edition-max


Děkujeme hasičům Jáchymov za spolupráci, veliteli Emilovi Plačkovi, Anně a Emilovi ml. Plačkovým a Jiřímu Mikuláškovi.

 

 DSC2776
 DSC2646
 DSC2658
 DSC2654
 DSC2639
 DSC2753
 DSC2786
 DSC2789
 DSC2704
 DSC2713

 

Technické parametry hasičského speciálu CF Moto X8HERON

 • Délka: 2320 mm, Šířka: 1180 mm, Výška 1360 m, Rozvor 1480 mm.
  Motor: 8-mi ventilový dvouválec SOHC o objemu 800 ccm a výkonem 63 koní.
  Výkon: 43kW při 6 000 ot./min. a 72 Nm kroutícího momentu
  Pohon: 4×4 s uzávěrkou diferenciálu, odpojitelný
  Palivo: 23l nádrž, benzín 95
  Převodovka: automatická CVT, brždění i motorem
  Odpružení: nezávislými dvojitými ocelovými rameny ve tvaru A, seřiditelné
  Tažné zařízení homologované, koule ISO50
  Offroad doplňky: rozšiřovací podložky 5mm, integrovaný lanový naviják vpředu i vzadu, speciální 14´ pneumatiky, 4mm silný hliníkový kryt podvozku, masivní ochranný zadní rám
 • Vysokotlaké hasicí zařízení, manuální naviják
  2 hliníkové nádrže s vlnolamy a přepady, objem 170 litrů
  Hadice 20 metrů
  Čerpadlo Heron s variantním chodem
  Výstražné zařízení – sirény, modrý maják a blikačky, mikrofon
  4 držáky na další příslušenství (např. 6 hadic, motorovou pilu a další)
  Výstražná modrá záblesková světla LED (vpředu)
  Výstražná modrá světelná LED rampa na ochranném rámu (vpředu a vzadu)
  přídavná baterie 12 V
  Nádrž přední na hasivo 50 l
  Nádrž zadní na hasivo 120 l
  Měnič napětí 12/220 V 50 Hz
  Přečerpávací čerpadlo
  Přední a zadní naviják 3000 lbs
 • Sklopný brzděný přívěs pro přepravu čtyřkolky i samotné připojení za ni
  Přídavná světla
  Sněhové pásy Camso T4S
  Odnímatelná sněhová radlice včetně adaptéru a bezpečnostním systémem při nárazu do překážky (obrubníku, patníku, kamene apod.)

 


Jednovalce 300 250

Ojeté neznamená špatné