rozhovor cina hlavni foto


Edo, možná si dost čtenářů myslí, že setkání dealerů CF Moto je o „plácání se po ramenou“ a shrnování čísel za loňský rok. Pletou se?

Setkání importérů, a následně pak dealerů jednotlivých importů, určitě není jen o zmíněném “plácání po ramenou”, i když to samozřejmě k podobným velkým setkáním patří. Jarní měsíce patří dealerským návštěvám vybraných importů, které pro TOP dovozce továrna pravidelně pořádá. Pro naše vybrané prodejce jsme tedy připravili speciální dealerskou návštěvu továrny CF MOTO v Hanghzhou, kde se řeší nejen čísla, úspěchy a další strategie, ale v neposlední řadě je cílem prodejcům ukázat, jak vypadá jejich mateřská firma přímo v zemi původu. Zároveň nejde jen čistě o “byznys” cestu, ale i o seznámení se pro Evropany se zcela odlišnou kulturou, historií a zkušenostmi. Celkem zodpovědně mohu říct, že každý, kdo je v Číně poprvé, je doslova v dobrém smyslu “vykolejen”. A to s námi jezdí prodejci s velkými zkušenostmi z oboru…Když se vrátím k těm číslům - ano, to je samozřejmě důležitá součást dealerské konference. Prodejci se dozví globální výsledky, růst a blízké strategie celé továrny, řeší se podíly značek na trhu, homologace, specifika jednotlivých trhů a v neposlední řadě pak globální i lokální marketingové plány. Velký důraz pak CF MOTO klade na brand jako takový, aktuálně např. společně s továrnou řešíme speciální značkové prodejny CF MOTO v ČR i SR. 

Jak dopadl český import ve srovnání se zbytkem světa?

Journeyman si svou importérskou konferenci odbyl již na podzim na meetingu TOP10 největších světových importů CF MOTO v Guangzhou. A podobně jako roky předtím dokázal v podstatě neskutečné výsledky. Journeyman opět v extrémně těžké světové konkurenci předvedl, jak je významným, a ve své podstatě obrovským partnerem jednoho z největších výrobců čtyřkolek a motocyklů na světě.  V TOP 10 světových importů jsme úspěšně obhájili fantastické 6. místo. Obzvlášť v kontextu s dalšími zeměmi je úspěch Journeymanu opravdu nebývalý, za námi jsme nechali takové velmoci, jako Austrálii, Francii, Velkou Británii, Španělsko, Turecko a mnoho dalších. Tohoto úspěchu bychom samozřejmě nemohli dosáhnout bez našich zákázníků, spolehlivých obchodních partnerů a kvalitních produktů. Nejde jen o počty prodaných kusů a výrazné meziroční nárusty prodejů, ale i o celkový podíl prodaných strojů na trhu, kdy takřka 50% všech prodaných čtyřkolek jsou stroje CF MOTO Gladiator. V importérské síti zároveň patříme mezi nejaktivnější pravidelné “testery” prototypů, mezi největší odběratele originálního brand příslušenství a oblečení a jsme výrazně aktivní i v již zmíněném budování CF MOTO brand obchodů - za všechny zmíním jeden z top světových showroomů, který nově otevřel Martin Špirko v Popradě. V dalším růstu a útoku na vyšší mety nám výrazně začnou pomáhat další produkty z továrny - parádní dostupné motocykly vzniklé z úzké spolupráce CF MOTO a KTM. 


rozhovor cina foto do textuVíme i celková čísla CF Moto ve světě?

Ano víme, ale ne všechna čísla jsou v rámci dealerské konference veřejná. Důležité je vědět, že CF MOTO dnes patří do TOP 3 světových producentů čtyřkolek. Každý rok zaznamenává obrovské nárůsty, hlavně pak v rámci celého amerického kontinentu. Dnes je CF MOTO USA (několik set dealerů!) bezkonkurenčně největší a nejdůležitější importér strojů kategorie ATV/UTV/SSV. Prodeje dosahují 5ti ciferných čísel a stále rostou. Nejinak je tomu v celé Evropě. CF Moto v Evropě je v podílu prodaných kusů na prvním místě. Výrobce je až nebývale důsledný ve veškerých požadavcích na jednotlivé kontinenty. Evropa je pro spoustu výrobců tvrdý oříšek kvůli mnoha EU omezením, limitům a homologacím, někteří výrobci to už v podstatě vzdali (v zásadě vlastně celá japonská ATV výroba). Nikoliv ale CF MOTO. To pracuje neustále na nových homologacích plnících nové limity. Stojí to hromadu peněz, práce a úsilí, ale tohle vše se bohatě vyplácí. CF MOTO jako globální značka stále roste a má výrazně nakročeno stát se tím, co si kdysi předsevzalo - jedním z lídrů v oblasti výroby a distribuce čtyřkolek a motocyklů. Zatím jsme se bavili hlavně o 4kolkách, ale více jak 50% obchodu u CF MOTO tvoří hlavně motocykly. Zde hraje prim hlavně domácí trh, kde je značka CF MOTO premiový brand a prodeje jsou zde takové, že o tom se žádnému evropskému prodejci ani nezdá :)...


Byl jsem ve fabrice asi před sedmi lety, když načínala produkce modelu X8, co se za tu dobu všechno změnilo?

Dane, stručně řečeno vše :). Jasně, továrna, haly, budovy, to je stejné, jen s minimem kosmetických změn, ale stačí letmý pohled do showroomu. Přelomový model X8 už na showroomu ani nenajdeš, tehdejší zásadní novinka na konci roku 2018 definitivně uzavřela svou veleúspěšnou výrobní a prodejní kariéru a dnes již patří do historie. Showroom ukazuje ucelenou moderní řadu dvou i čtyřkolových strojů CF MOTO, celá jedná část velkého showroomu je pak věnována úzké spolupráci s rakouským KTM. Čestné místo zaujímá i závodní speciál NK650, který zazářil 4. místem na legendárních závodech Isle of Man a samostatnou kapitolou je pak prezentace speciálních motocyklů dodávaných přímo pro suitu čínského prezidenta. Zásadní proměnou samozřejmě v průběhu let prochází výroba, která byla od dob tvé návštěvy doplněna mj. o desítky nových CNC strojů, robotickou svářecí linku, zcela novou lakovnu, nové motocyklové linky, skladové a admistrativní haly atd. Firma neustále roste a do svého portfolia přidává stále nové produkty. Např. jen ve výrobě kubatur motorů má dnes zastoupení od 125 cc do 1300 cc, jedná se o motory do skútrů, motorek, čtyřkolek, lodí…


rozhovor cina foto do textu 2Modří už vědí, že úzká spolupráce s rakouskou KTM ústí ve společný podnik, už nový provoz stojí?

Ano, v roce 2018 podepsali nejvyšší představitelé obou firem, pánové H.Plöckinger a M. Lai joint-venture spolupráci, která do budoucna přinese nepochybně velmi zajímavé projekty a hlavně produkty. Ostatně, již nové motocykly jsou touto spoluprací výrazně ovlivněny a i čtyřkolky Gladiator mají dnes rukopis vrchního designéra KTM - o design se stará slavné rakouské studio Kiska. Nový provoz ještě letos nestojí, nicméně my jsme si nové prostory doslova osobně “ošahali”, na budoucím místě nové továrny nám CF MOTO připravilo testovací trať pro dealerské demo jízdy. Ukázali jsme jim, jak se testuje a jezdí v ČR a SR a myslím, že na to minimálně dělníci na stavbě hned tak nezapomenou:). Každopádně nové výrobní, vývojové, testovací a prodejní centrum společného podniku KTMR2R-CFMOTO se bude rozkládat na ploše více jak 100.000 m2, celkové finální prostory pak budou dosahovat takřka 140.000 m2. V plánu je společný vývoj, produkce a distribuce desítek nových produktů s ročním odhadem 500.000 kusů. Generální ředitel CFMOTO pan Lai ke spojení s KTM řekl: „Společný podnik přinese CFMOTO výzkum, vývoj a výrobní kapacity na další úroveň, přičemž bude využívat pokročilé technologie a zkušenosti KTM" Pro KTM se zase zásadně navýší výrobní kapacity, sníží náklady pro strategické asijské trhy a využije pro další strategii špičkového lokálního výrobce. CFMOTO je tou správnou volbou pro implementaci globální strategie. Tohle spojení, které započalo již v roce 2011, a v roce 2018 se posunulo do úplně nové roviny, rozhodně nevypadá, že by si dávalo nějaké malé cíle…


A kdy můžeme očekávat třeba v Evropě nové modely motorek vzešlé z této spolupráce?

Jak jsem již zmínil - všechny naše aktuální modely motocyklů - tedy řada MT650 a letošní novinky NK400 a NK650, jsou již výsledkem této spolupráce. Další v řadě budou zcela nové sportovně-cestovní modely řady GT - určitě se v příští sezoně mohou zákazníci těšit na opravdu povedený cesťák GT650. Již loni proběhl médii fantastický koncept litrového naháče V.02-NK, který již bude mít motor převzatý z KTM. Litrový naháč je nepochybně jedním z hlavních lákadel a je jasné, že se bude jednat o zlomový model. I proto si na něm KTM s CF MOTO dává opravdu záležet. Nicméně nejen v kategorii „naked“ se mají fanoušci dvou kol na co těšit. V blízké budoucnosti se objeví i další silné kubatury v dalších kategoriích. Celkem logicky se nabízí vyšší obsahy pro povedenou a již zaběhlou řadu MT a dle posledních aktuálních informací přímo z motocyklového meetingu z thajského Bangkoku, se můžeme těšit na mnohem více ze společného podniku KTM a CFMOTO. Nejen nové kubatury, ale i nové řady... Je se zajisté na co těšit, ale zatím nepředbíhejme. Jisté jsou v letošním i příštím roce dvouválcové 400 a 650 cc mašiny. 


Co nějaké aktuální novinky, čeká nás letos ještě něco z kuchyně CF Moto?

Rok 2019 byl, a možná ještě bude, na novinky hodně bohatý. Dočkali jsme se největšího z Gladiatorů - dlouho očekávaného modelu Gladiator X1000. Ten celkem snadno v hiearchii nahradil všechny dosud prodávané “vlajkové lodi” a pevně se usadil v žebříčku prodejnosti velkých dvouválců na prvním místě. Dorazilo precizně zpracované, silně dimenzované a velmi chytře řešené 3-místné Gladiator UTV 1000. Dodali jsme inovovanou buggy Gladiator Z1000 v krásné modré metalíze. Náš nejsilnější jednoválec Gladiator X600 také přišel s řadou modernizací. Na EICMA 2018 byl představen nástupce X600, designově neskutečný model s pracovním označením X650. Uvidíme, zda ho představíme ještě letos nebo to bude tahák na příští sezonu. Asi největší pozdvižení ve 4kolovém světě ale zatím vzbuzuje zcela nová buggy CF MOTO Z10, která se zcela vymyká současnému trendu. Zde se Kiska “vyřádil” a představil nevídaný futuristický stroj, který zaručeně pohne trhem. Z motorek v průběhu roku představíme minimálně již zmíněný model GT650, nicméně vzhledem k sezónnosti motocyklů plánujeme “GTéčka” na sezonu 2020. 


Na výstavách byl velkým magnetem prototyp sportovní buginy Z10… Zůstane jen u konceptu?

CF MOTO Z10 již není ve vázi konceptu, plně se testuje, jezdí a už jsem v něm seděl. Jak jsem psal výše - jedná se o designově i ergonomicky naprosto úžasně a precizně vyvedené zábavné 1000 cc SSV, které zaručeně vzbudí zájem každého milovníka 4 kol. Věřte, je se na co těšit ;).


180828 CFORCE-450L Left45 167
180828 CFORCE-450L Right 167
180828 CFORCE-450S- Right 167
180828 CFORCE-450S Left45 167
DSC 0253
DSC 0776
IMG 0473
X450 Ranch 1
X450 Ranch 2
X450 Ranch 3
X450 Ranch 4
cfmoto cforce450 102


Jednovalce 300 250

Ojeté neznamená špatné